czwartek, 21 maja 2015

Chałka z serem

Fajny pomysł na podwieczorek albo słodką drożdżówkę na śniadanie. Miałam problem z nazwaniem tego wypieku bo nie bardzo ma formę typowej drożdżówki, to raczej taka chałka z nadzieniem formowana jak strucel drożdżowy a dla wygody pieczony w formie. Uff, może zabrzmiało skomplikowanie ale to po prostu lekkie ciasto drożdżowe z nadzieniem z twarogu :) Pychota! Zjadłam cztery kawałki zanim chałka zdążyła całkowicie ostygnąć. Ciasto wyrabiałam ręcznie i wyszło bardzo puszyste, mimo mokrego nadzienia w środku. Gorąco polecam. Rewelacyjnie smakuje!


Składniki na 1 chałkę, piekłam w formie do keksa:
*ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 15 g świeżych drożdży
- 3 łyżki cukru
- 50 g masła
- 2 jaja
- 1/3 szklanki letniego mleka
* nadzienie:
- 250 g białego sera
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
- 1 żółtko
* lukier:
- cukier puder i sok z cytryny (2 łyżki soku i 2/3 szklanki cukru pudru mieszamy ze sobą do otrzymania pożądanej konsystencji, którą regulujemy dodając sok z cytryny)


Wykonanie:
* ciasto: do miski przesiewamy mąkę, mieszamy z cukrem, dodajemy roztrzepane jaja, rozczyn drożdżowy (kilka łyżek mleka wymieszany z pokruszonymi drożdżami, odstawiony na kwadrans aż drożdże się spienią). Po wstępnym wymieszaniu dodajemy letnie mleko a na końcu roztopione masło. Ciasto wyrabiamy aż będzie elastyczne i przestanie się kleić do ścianek miski. Podczas wyrabiania można delikatnie podsypywać ciasto mąką- byleby nie przesadzić- ciasto może wyjść zbyt twarde. Wyrobione ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi objętość
* nadzienie: twaróg, cukier i żółtko mieszamy widelcem aż wszystkie składnik się połączą
* Chałka: wyrośnięte ciasto odgazowujemy i rozwałkujemy na prostokąt o grubości ciasta około 0,5 cm. Na środku układamy nadzienie i składamy całość jak list. Dłuższym brzegiem zakrywamy nadzienie a potem zwijamy całość w rulon, podwijamy brzegi pod spód i przekładamy do formy. To najbezpieczniejsza opcja- strucla rozlałaby się podczas pieczenia na boki a tak upiecze się zgrabna chałka z nadzieniem. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do napuszenia- minimum 20 minut.
Wyrośnięte ciasto pieczemy przez około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy i polewamy lukrem. Smacznego!

Drukuj to!

1 komentarz:

  1. Chałka zawsze kojarzy mi się z babcinymi wypiekami :) Wierzę, że smakuje rewelacyjnie bo tak też wygląda.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...