wtorek, 26 czerwca 2012

Zakręcone bułeczki z dżemem truskawkowym

Delikatne jak puch i bardzo smaczne odrywane drożdżówki z domowym dżemem truskawkowym. Przepis wymaga czasu ale efekt wart jest wysiłku. Jeśli macie ochotę na bułeczki, które świetnie sprawdzą się na drugie śniadanie, długo zachowują świeżość i pachną pysznym własnym dżemem z sezonowych owoców wypróbujcie przepis. Inspirowałam się przepisem Dorotus, który znajdziecie na blogu Moje Wypieki o tu.



Składniki ( na około 12 drożdżówek- zrobiłam z podwójnej porcji)
- 1 szklanka mleka
- 20 dag drożdży
- ziarenka z 1 laski wanilii
- 110 g roztopionego masła
- 2 duże jajka
- 1/3 szklanki cukru
- 1/4 łyżeczka soli
- 3.5 szklanki mąki pszennej


Dżem:
- 1/2 kg truskawek
-  cukier do smaku ( około 1/3 szklanki)
- 1 łyżka soku z cytryny



Przygotowanie:
- z 1/2 szklanki letniego mleka, łyżeczki cukru i drożdży przygotowujemy zaczyn
- mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy cukier, sól, mieszamy całość
- dodajemy wyrośnięty zaczyn, wyrabiamy za pomocą mikera z hakiem. Stopniowo dolewamy letnie mleko, do którego należy wyskrobać ziarenka z wanilii;  wbijamy jaja, na samym końcu dodajemy ostudzone masło- wyrabiamy do otrzymania elastycznego, błyszczącego ciasta. Miskę odstawiamy do wyrośnięcia na około 1.5 godziny w ciepłe miejsce
- w międzyczasie przygotowujemy dżem: truskawki kroimy w paski lub ćwiartki, przekładamy do rondelka, zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny, zagotowujemy a następnie zmniejszamy płomień i pozwalamy dżemowi pyrkotać aż woda odparuje a sam dżem zgęstnieje- będzie to trwało około 35-45 minut. Mieszamy co jakiś czas żeby się nie przypalił.
- wyrośnięte ciasto wyrabiamy krótko, rozwałkowujemy na prostokąt, smarujemy przestudzonym dżemem. Zwijamy wzdłuż dłuższego boku, tniemy otrzymaną roladę na kawałki o grubości około 2 cm.  Bułeczki układamy obok siebie na blaszce o wymiarach około 30x20 cm uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni. Podczas wyrastania drożdżówki połaczą się bokami ale to nic nie szkodzi- taka ich uroda ;). Pieczemy przez około 20 minut do tzw. suchego patyczka. Upieczone studzimy, równie dobre następnego dnia.

Drukuj to!

7 komentarzy:

  1. kolejny raz żałuję, że nie mam jeszcze piekarnika! bardzo zakręcone, pysznie wyglądające bułeczki!

    OdpowiedzUsuń
  2. fajne bułeczki do odrywania:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pysznie wyglądają, kuszą na całego;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Są naprawdę bardzo smaczne. Dziękuje za miłe słowa :) ostatnio często piekę ciasta drożdżowe do odrywania, nie mogę się im oprzeć ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetne, muszę w końcu wypróbować te bułeczki odrywane... Zacznę od Twojego przepisu ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...