piątek, 26 stycznia 2018

Drożdżowy placek z borówkami i cytrynowym lukrem

Placki drożdżowe mają swój urok, są nie do podrobienia. To kwintesencja domowej kuchni, kojarzą się z ciepłem, najlepszymi wspomnieniami, bo któż z nas nie zajadał kawałek domowego drożdżowego z kubkiem zimnego mleka. Myślę, że ten prosty placek z borówkami i lukrem cytrynowym, będzie Wam smakował!


Składniki (piekłam w tortownicy 23cm średnicy)
- 2 szklanki mąki pszennej + kilka łyżek w pogotowiu
- 12 g drożdży
- około 2/3 szklanki letniego mleka
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka domowego cukru z prawdzwią wanilią
- 1 jajo
- 50 g masła (rozpuszczamy w letnim mleku)
* dodatkowo: borówki
* lukier: sok z połowy cytryny i cukier puder (ucieramy do porządanej konsystencji)


Wykonanie:
- z drożdży, kilku łyżek letniego mleka i szczypty cukru przygotowujemy zaczyn, odstawiamy na kwadrans w ciepłe miejsce- powinien się spienić, co oznacza że drożdże podjęły pracę
- mąkę przesiewamy do miski, mieszamy z cukrem, dodajemy zaczyn, wbijamy jajo i zaczynamy wyrabiać stopniowo dolewając mleko z rozpuszczonym masłem. Ciasto wyrabiamy aż przestanie kleić się do miski, będzie gładkie i błyszczące. Gdyby bardzo się kleiło podsypujemy mąką- nie za dużo! Chcemy żeby ciasto było miękkie i puszyste po upieczeniu.
- miskę z wyrobionym ciastem odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie odgazowujemy uderzając w nie pięścią, krótko zarabiamy i wykładamy na dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na 20 minut żeby lekko podrosło. Przed wstawieniem do piekarnika (nagrzanego do 180 stopni) wysypujemy owoce. Ciasto powinno być gotowe po około 30 minutach- sprawdzamy patyczkiem, jeśli jest blade dopiekamy jeszcze kilka minut.
- po lekkim ostudzeniu możemy polukrować. Najlepsze jeszcze ciepłe! Polecam! Drukuj to!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...