poniedziałek, 14 maja 2018

Szybki placek z karmelizowanym rabarbarem

Pierwszy placek z rabarbarem w sezonie. Jest prosto i szybko. Składniki ciasta mieszamy łyżką, na wierzchu układamy przesmażony w karmelu przez chwilę rabarbar i już. Ciasto jest nie jest za słodkie (jeśli lubicie słodsze wypieki zwiększcie ilość cukru w cieście)


Składniki (piekłam w tortownicy 23cm średnicy)
* suche:
- 1 1/2 szklanki mąki
- 1/3 szklanki cukru
- 1łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* mokre:
- 2 jaja
- 3/4 szklanki kefiru/maślanki
- 1/3 szklanki oleju
* dodatkowo:kilka łodyg rabarbaru (wybieram o czerwonych końcówkach), kilka łyżek cukru


Wykonanie:
- rabarbar kroimy w kawałki o długości około 5-6 cm. Na dno rondla/szerokiej patelni wsypujemy kilka łyżek cukru (tyle żeby pokryć dno cienką warstwą) i podgrzewamy na niedużym ogniu tak długo aż cukier nabierze karmelowej barwy. W razie potrzeby rozprowadzamy karmel po patelni obracając nią a nie mieszając łyżką. Gdy cały cukier ulegnie karmelizacji wrzucamy rabarbar i dusimy w nim przez kilka minut aż cały oblepi się syropem karmelowo-rabarbarowym. Odstawiamy.
- suche i mokre składniki mieszamy w osobnych naczyniach, nastepnie te mokre przelewamy do suchych i mieszamy łyżką do połączenia składników- nie ucieramy i nie napowietrzamy, wystarczy wymieszać.
- gotowe ciasto przelewamy do formy, której dno należy wyłożyć papierem do pieczenia. Wyrównujemy, na wierzchu układamy rabarbar razem z syropem który powstał.
- ciasto pieczemy do suchego patyczka, około 45 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy na kratce. Zajadamy :) Drukuj to!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...