poniedziałek, 16 listopada 2015

Szara szynka gotowana 2 x 5 minut

Moja pierwsza przygoda z przygotowaniem domowej wędliny. Wyszła bardzo smaczna, soczysta- oczywiście mam kilka uwag, ale uchybienia nie wynikają z przepisu tylko z mojej winy- szynka jest ciut za mało słona, ale to tylko dlatego, że za krótko ją marynowałam :) Ale w obecnych czasach przy nadmiarze spożywanej soli we wszystkich możliwych produktach to niekoniecznie jest zbrodnia. Wystarczy dobra musztarda, albo majonez i szynce niczego nie brakuje :) Szary kolor jest wynikiem i gotowania i faktu że użyłam zbyt małej ilości soli peklującej- zaopatrzcie się w taką jeśli chcecie mieć szynkę w kolorze różowym. Nie jestem ekspertem, ale z tego co czytałam warto też jest ostrzykiwać mięso podczas marynowania zalewą- ma to zagwarantować i smak i kolor :) Zatem do dzieła, do eksperymentów. Domowa wędlina jest super, wiecie co jecie :)


Składniki:
*mięso:
- szynka w kulce, bez kości, waga około 1- 1,3 kg
*przyprawy:
- 3 ząbki czosnku rozgniecione
- sól spożywcza- 2 łyżeczki
- majeranek
- pieprz ziołowy
* marynata
- 1 1/2-2 litry wody
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki soli peklowej
- 3 łyżki soli kuchennej
* do gotowania:
- około 2 litrów wody
- 3-4 ząbki czosnku, rozgniecione
- kilka liści laurowych,kilka ziaren ziela angielskiego


Wykonanie:
- mięso wycieramy ręcznikiem papierowym i nacieramy przyprawami i rozgniecionym czosnkiem. Zostawiamy na parę godzin w lodówce a następnie owijamy sznurkiem lub wsadzamy do siatki żeby nadać szynce ładny kształt i zagwarantować że będzie się ładnie kroić w plasterki
- składniki marynaty zagotowujemy. Studzimy
- szynkę umieszczamy w odpowiednio dużym naczyniu i zlewamy zimną marynatą. Mięso powinno być całkowicie przykryte płynem. Mięso marynujemy minimum dwie doby, optymalnie trzy i przechowujemy w lodówce. Żeby proces przyspieszyć mięso można ostrzykiwać marynatą przy pomocy strzykawki z grubą igłą.
- w dniu gotowania (najlepiej wieczorem): zagotowujemy wodę z przyprawami, wkładamy wyjęte z marynaty mięso i gotujemy od czasu ponownego zagotowania 5 minut. Wyłączamy gaz, mięso zostawiamy w przykrytym garnku na całą noc żeby zupełnie ostygło. Następnego dnia zawartość garnka ponownie zagotowujemy i od momentu gdy woda zacznie wrzeć gotujemy ponownie przez 5 minut. Wyłączamy grzanie i ponownie zostawiamy mięso w garnku, w zalewie aż całkowicie ostygnie. Nasza szynka jest gotowa. Należy ją wyjąć z wody i osuszyć. Przechowujemy w lodówce. Drukuj to!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...