środa, 28 listopada 2012

Ciasto z prażonymi jabłkami i budyniem

Oglądałam przepis na te ciasto wielokrotnie u Dorotus. W końcu przyszła pora na ćwiczenia praktyczne. Bardzo smaczne owocowe ciasto. Zamiast surowych jabłek użyłam domowych prażonych ze słoika ( dzięki Meg! :) co wpłynęło na konsystencję ciasta- warstwa jabłkowa jest ciut bardziej mokra, jednak nie ma zasadniczego wpływu na smak. Kruche ciasto jabłka i budyń- każdemu posmakuje.


Składniki ( na tortownice 23 cm średnicy- ciasto jest wysokie!)
* na ciasto kruche:
- 2 3/4 szklanki mąki pszennej
- 250 masła lub margaryny
- 3 łyżki cukru pudru
- 3 łyżki zimnej wody

Z podanych składników zagniatamy ciasto kruche, gdy ciasto nie chce się zlepić można zwiększyć ilość zimnej wody albo dodać żółtko jaja albo kwaśną śmietanę. Ciasto dzielimy na pół, jedną częścią wylepiamy dno i boki tortownicy- wkładamy do zamrażalnika na 30-40 minut. Drugą część zlepiamy w kulę, owijamy folią i na przekładamy na godzinę do zamrażalnika.


* ponadto:
- 750 ml mleka
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
- 4 łyżki cukru
- 1 kg jabłek lub słoik jabłek prażonych ( około 370 ml)

Z zamrażalnika wyjmujemy tortownicę wylepioną ciastem. Jeśli używamy jabłek prażonych obowiązkowo podpiekamy spód przez około 12-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Ciasto powinno się podpiec na złoto co sprawi że sok z jabłek nie rozmiękczy go podczas dalszego przygotowywania ciasta. Gdy zapiekamy spód przygotowujemy budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu ( zmniejszamy tylko ilość mleka) dosładzamy cukrem. Na podpieczony spód wykładamy jabłka prażone lub obrane jabłka pokrojone w 8-mki. Przykrywamy ciepłym budyniem. Na wierzch ścieramy drugą część ciasta z zamrażalnika. Zapiekamy w temp. 180-190 stopni. Jeśli mamy warstwę z jabłek prażonych - wystarczy około 20 minut- do zrumienienia ciasta startego na wierzchu. Jeśli użyliśmy surowych jabłek czas wydłużamy do około 40 minut. Jeśli wcześniej nie podpiekliśmy spodu i użyliśmy surowych jabłek pieczemy około godziny. Gdy ciasto rumieni się za mocno a jest niedopieczone wystarczy przykryć je folią aluminiową. Studzimy na kratce.
Smacznego

Drukuj to!

3 komentarze:

  1. tak, jabłka zdecydowanie miały znaczący i nieoceniony wpływ ;) a ciasto bajka, przypomina mi to ucierane z budyniem i truskawkami/rabarbarem

    OdpowiedzUsuń
  2. mój kredens jabłkiem prażonym stoi ;) będą wariacje :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...