wtorek, 27 czerwca 2017

Pieczone młode warzywa z pesto z liści rzodkiewki

Bardzo pyszne i bardzo na czasie. Kilka składników, kilka chlustów oliwy (ja lubię sporo), do piekarnika i już :) Mało trudu, wiele smaku. Moje ulubione połączenie. Wypróbujcie póki są jeszcze na straganach szparagi :)


Składniki na 2-3 porcje
- pęczek cienkich zielonych szparagów
- 2 garści rzodkiewek
- młode ziemniaki
- pesto z liści rzodkiewki: liście z jednego pęczka, 2 ząbki czosnku, płatki drożdżowe, sól, pieprz, nasiona słonecznika podprażone, oliwa, sok z cytryny

Wykonanie:
- wszystkie warzywa opłukujemy z piasku w zimnej wodzie. Szparagi pozbawiamy zdrewniałej końcówki łodygi, ziemniaków nie obieram tylko myje szorstką gąbką i przekrajam na pół, rzodkiewki również kroję w mniejsze cząstki. Następnie podgotowuję ziemniaki w osolonej wodzie przez około 10 minut, następnie z pozostałymi warzywami przekładam do naczynia żaroodpornego, solę, pieprzę i polewam oliwą. Piekę aż ziemniaki się zrumienią. Podaję z pesto z liści rzodkiewki
- pesto: liście z rzodkiewki myje i oszuam na ręczniku, dodaje wszystkie pozostałe składniki, blenduję i już :) Pyszne i zdrowe. Warzywa polecają się :)


poniedziałek, 19 czerwca 2017

Daktylowe ciasto owsiane z czerwoną porzeczką

To już kolejna wersja mojego ulubionego ciasta bez cukru. Tym razem zamiast mąki w przeważającej części płatki owsiane, trochę mąki i sporo wiórków. Słodycz zapewniają daktyle i banany, kwaśne dzięki obecności czerwonej porzeczki. Robi się praktycznie samo i można jeść bez większych wyrzutów sumienia. Zapraszam po przepis :)



 

Składniki:
- 150 g daktyli
- 2 duże lub 3 średnie banany
- 3/4 szklanki zmielonych płatków owsianych
- 1 szklanka wiórków kokosowych
- 3/4 szklanki maki graham
- 1 łyżeczka sody
- 1/2 szkklanki soku pomarańczowego
- 1/3 szklanki oleju
- czerwona porzeczka lub inne owoce wg upodobań

wykonanie:
- daktyle zalewamy wrzątkiem, po 15 minutach odciskamy z wody i blendujemy na pastę. Do miski dorzucamy banany, wlewamy sok i olej i jeszcze raz blendujemy. Do płynnych składników dodajemy wszystkie suche i mieszamy łyżką do połączenia. Gdyby ciasto bylo zbyt rzadkie dodajemy jeszcze odrobinę mąki.
- ciasto przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia a na wierzchu rozsypujemy wybrane owoce (mrożonych nie trzeba wcześniej rozmrażać).
- wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 40 minut.




niedziela, 4 czerwca 2017

Sernik kajmakowo-waniliowy

Po ostatniej serii serników z których nie byłam do końca zadowolona na święta wielkanocne w końcu udało mi się upiec super smaczny o idealnej konsystencji sernik. Poświęciłam mu trochę więcej uwagi i proszę! Wystarczyło tak naprawdę dopilnować temperatury pieczenia ;) Sernik składa się z 2 warstw przedzielonych gorzkim kakao, jest słodki, ale nie natarczywie, bardzo smaczny. Polecam!


 



 
składniki (piekłam w tortownicy 23 średnicy)
* spód:
- 1 1/2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 kostki masła
- 3 łyżki cukru pudru
* masa sernikowa:
- 1 kg twarógu na sernik - jeśli tradycyjny to trzykrotnie mielony, jeśli z wiaderka to dobrej jakości- polecam Piątnice i Delfiko)
- 50 g masła
- 3 duże jaja
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
- trochę ponad 1/2 puszki masy kajmakowej (ja zrobiłam sama gotując puszkę ze słodzonym mlekiem kondensowanym przez około 3 godziny) + kilka łyżek do dekoracji
- prawdziwe kakao dobrej jakości
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (z górką)
* dekoracja
- kilka łyżek masy kajmakowej wcześniej podgrzanej (łatwiej się będzie rozprowadzać)


Wykonanie:
- spód: wszystkie składniki rozcieramy w palcach do postaci kruszonki, formujemy kulę i wylepiamy dno tortownicy lub innej formy. Ciasto mocno przyciskamy, nakłuwamy widelcem i odstawiamy na 30 minut do lodówki celem schłodzenia. Następnie podpiekamy w temperaturze 185 stopni przez około 15minut (nie rumienimy za mocno, sernik jeszcze będziemy piec około godziny). Wyjmujemy z piekarnika na czas przygotowania masy serowej:
- jaja krótko ucieram z masłem i cukrem aż się połączą (nie chodzi nam żeby były puszyste, mają się tylko dobrze wymieszać
- do masy jajecznej dodajemy cały twaróg, cukier z wanilią, mąkę ziemniaczaną i miksujemy do połączenia- masa ma być tylko dobrze wymieszana, nie napowietrzamy jej długim miksowaniem, gdyż tak przygotowany sernik urośnie podczas pieczenia i potem może nam opaść
- gotową masę dzielimy na pól, do jednej z części dodajemy kajmak, mieszamy aż powstanie jednolita masa serowo-kajmakowa. Tę część wylewamy najpierw na spód, wyrównujemy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 140 stopni. Zapiekamy około 15 minut, aż lekko się ustabilizuje, wyjmujemy z piekarnika, posypujemy przez sitko kakao (warstwa powinna przykryć całą masę serową) i delikatnie wykładamy masę waniliową, starając się nie pomieszać jej przy wyrównywaniu z kakao. Tak złożony sernik wkładamy z powrotem do piekarnika i pieczemy kolejne 45 minut.
- sernik jest gotowy kiedy jest lekko zrumieniony przy brzegach i ścięty- środek może być lekko galaretowaty, ale to nic, dojdzie w lodówce, podczas chłodzenia.
- sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, potem już na kratce, a zupełnie wystygnięty chłodzimy w lodówce- najlepiej przez noc.
- przed podaniem sernik wyjmujemy w lodówki, smarujemy podgrzanym w kąpieli wodnej kajmakiem i gotowe! Najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej


* zainspirował mnie przepis z Kwestii Smaku
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...