niedziela, 25 września 2011

Pierś z kaczki z chutneyem z czarnej porzeczki

Uwielbiam kaczkę, prawie zawsze mam w zamrażalniku prawdziwą wiejską, żółciutką kaczkę, którą specjalnie dla mnie zdobywa mój tato :) Jako że nie wszystkich moich najbliższych mogę namówić na kacze mięso najczęściej jem ją sama. Dziś z nudów zrobiłam na szybko pierś z kaczki. Podałam ją z chutneyem z czarnej porzeczki.. Smaczny i szybki obiad.




Składniki na 1 porcję:
- pierś z kaczki, ze skórą
- sól, pieprz, ulubione ziola (u mnie rozmaryn)
- do podania: buraczki, ulubiona kasza,
* sos: 1 szalotka, 3-4 łyżki domowego dżemu z czarnej porzeczki, łyżka miodu, pieprz, sok z cytryny


Wykonanie: 
- skórę nacinamy w romby ostrym nożem, nacieramy przyprawami i następnie układamy
skórą do dołu na bardzo gorącej patelni. Smażyłam po około 6-7 minut na każdej ze stron. Następnie mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego i wkładamy na około 20-25 minut do piekarnika nagrzanego do 170 stopni
- na patelni na której smażyliśmy mięso, wrzucamy szalotkę, dodajemy dżem porzeczkowy, łyżeczkę miodu.  Gdy składniki sosu się połączą doprawiamy do smaku pieprzem, sokiem z cytryny. Podajemy w temperaturze pokojowej.

Domowy keczup za Jamie Oliverem

Mój ulubiony kucharz. Z jego programów i książek czerpię nieustanne inspiracje. Na nowo odkrywam domową kuchnię, proste składniki. Gotowanie nie musi być nudne czego z pewnością Jamie dowodzi. Tym razem oglądając dvd " Jamie w domu" spodobał mi się przepis na keczup. Teraz, kiedy pomidory nie kosztują majątku i można kupić smaczne, pachnące okazy polecam przygodę jaką jest przygotowanie własnego keczupu.
przepis za Jamie Oliverem:


- 1 kg dojrzałych pomidorów
- 4 średniej wielkości czerwone cebule
- 4 ząbki czosnku
- kłącze imbiru o długości kciuka
- przyprawy: łyżeczka ziaren kolendry, łyżeczka kopru włoskiego, sól i pieprz, pęczek bazylii ( ja tym razem zrezygnowałam z niego)
- papryczka chili- w zależności od tego jak bardzo chcemy mieć pikantny keczup ( ja używam 2)
- 200 g cukru brązowego ( ja dałam pół na pół z białym)
- 200 ml octu winnego ( ja dałam z czerwonego wina)

przygotowanie:
- W dużym rondlu rozgrzewam olej, podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek i zmiażdżone w moździerzu przyprawy, dodaję ostrą papryczkę, imbir pokrojony w kosteczkę.
- Pomidory obieram ze skórki ( najprościej naciąć pomidory na krzyż ostrym nożem, zalać wrzątkiem i po kilku chwilach skórka sama zacznie ładnie odchodzić i bez problemu da się zdjąć), kroję w kostkę i wrzucam do rondla.
-  Po zagotowaniu się sosu z pomidorów i cebuli, dodaję cukier i ocet winny. Całość gotuję około 30 minut- połowę czasu pod przykryciem, a przez ostatnie 15 minut bez, żeby odparować nadmiar wody z sosu.
- W ostatnim etapie można dodać posiekana bazylię i przez chwilę poddusić z pulpą pomidorową.
- Lekko przestudzoną zawartość rondla miksuję blenderem do uzyskania aksamitnego sosu/ keczupu. Uzyskany keczup można dodatkowo przetrzeć przez gęste sito. Jeszcze ciepły przekładam do wygotowanych słoików, zamykam i stawiam na pokrywkach ( zassana pokrywka która nie robi klik gwarantuje że bez problemu możemy odstawić go do spiżarni).

czwartek, 22 września 2011

Kandyzowany imbir

Zbliża się sezon przeziębień stąd pomysł na imbir kandyzowany. Działa bakteriobójczo, wspomaga odporność, super smakuje. Świetnie pomaga przy bólu gardła- od ponad roku nie stosuję innych medykamentów przy chrypce czy drapaniu w gardle. Jeśli lubicie smak imbiru polecam przygotowanie jego kandyzowanej wersji :) Przy produkcji powstanie syrop imbirowy- super do rozgrzewającej harbatki. Imbir można również pozostawić w zalewie syropowej. Wybór wersji zależy tylko od Was.
Przepis znalazłam na kilku blogach, cytuję ten z forum cin cin:



1 filiżanka świeżego imbiru pokrojonego w drobną kostkę lub plasterki ( to około 400 g kłącza)
3 filiżanki cukru
2 1/2 filiżanki wody



Przygotowanie najprostsze z możliwych: cienko pokrojony imbir należy gotować w syropie z cukru i wody. Ja gotowałam swój specjał około 40 minut. Wyjęłam następnie imbir z syropu, rozłożyłam na blaszce, posypałam cukrem i wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na około 10-15 minut- należy uważać żeby nie przypalić plasterków imbiru- mnie się trochę udało napsocić w tym temacie, jednak w porę uratowałam cały wyrób. Syrop zlałam do słoika i wstawiłam do lodówki. Kandyzowany imbir będę przechowywać w szczelnie  zamkniętym pojemniku.



środa, 21 września 2011

Tagliatelle z groszkiem po florencku

Uwielbiam to danie: kilka prostych składników a niebo w gębie. Bez zbędnego pisania - propozycja na szybkie danie: tagliatelle z groszkiem po florencku *

* przepis na podstawie bloga www.kwestiasmaku.com z własnymi zmianami


- tagliatelle ( około 300g)
- mrożony zielony groszek, oczywiście może być świeży ( 250g)
- wędzony chudy boczek ( 170g)
- tymianek suszony ( około 1 płaskiej łyżeczki)
- 3 ząbki czosnku
- sól i pieprz

W dużym garnku nastawiam wodę na makron i przystępuję do przygotowania groszku po florencku. Boczek kroję w kostkę i wrzucam na rozgrzaną patelnie, zmniejszam ogień i podsmażam w tłuszczu który się w międzyczasie wytapia. Mieszam i uważam żeby nie przypalił. Gdy boczek jest już przyrumieniony wrzucam drobno posiekany czosnek i podsmażam razem przez chwilę a następnie dodaję groszek. Całość smażę razem przez około 7 minut na średnim ogniu. Przyprawiam tymiankiem, solą ( ostrożnie - boczek jest słony ) i pieprzem. Podaję z makaronem ugotowanym al dente.


środa, 7 września 2011

Minestrone

To cudowna włoska zupa. Nie ma jednego przepisu na ten specjał, jedna rzecz jest jednak wspólna: pyszne warzywa sezonowe, dlatego polecam przygotować te aromatyczną zupę. Zupę można przygotować używając samej wody, wywaru z warzyw, a można też sporządzić wywar z kurczaka, wzbogaconego o wędzonkę. Ja swoja przygotowałam na wywarze ze szparagów, liści laurowych, ziela angielskiego, kurczaka i kawałeczka wędzonej domowej szynki. Dodałam bukiet warzyw, które wcześniej podsmażyłam na odrobinie masła.



Użyłam:

- 3 średniej wielkości dojrzałe pomidory ( sparzone i obrane ze skórki)
- średniej wielkości cukinię
- średniej wielkości bakłażan
- 4 średnie marchewki pokrojone w plasterki
- garść fasolki szparagowej
- szklanka dyni pokrojonej w kostkę
- garść szparagów
- czerwona papryka
- 2 czerwone cebule pokrojone w piórka.
- sól i pieprz do smaku
 * tradycyjnie zupę podaje się z drobnym makaronem



Zaczęłam od przygotowania wspomnianego wyżej wywaru, który następnie po usunięciu przypraw i mięsa wzbogaciłam częścią właściwą czyli warzywami, uprzednio podsmażonymi przez chwilę na maśle. Gotową zupę obficie posypałam posiekaną grubo natką pietruszki

sobota, 3 września 2011

Ciasto kruche ze śliwkami, z posypką z brązowego cukru, cynamonu i orzechów laskowych

Sezon na śliwki motywuje do sprawdzonych i szybkich wypieków. Nie ma nic lepszego do popołudniowej herbaty jak aromatyczne ciasto ze śliwkami.



składniki na ciasto;
- 1 pełna szklanka mąki
- 100 g zimnego masla
- 1/3 szkl cukru
- 2 lyżki zimnej wody

ponadto: 600 g śliwek, wypestkowanych, pokrojonych na połówki, i posypka przygotowana z kilku łyżek brązowego cukru, łyżeczki cynamonu i garści orzechów laskowych posiekanych nożem na kawałki.

Ze składników szybko wyrabiamy ciasto- najpierw rozcieramy masło z mąką w palcach, a następnie dodajemy cukier, wodę i zagniatamy. Schładzamy w lodówce przez około 30 minut. W międzyczasie możemy przygotować śliwki.
Przygotowana ilość ciasta pozwoli nam upiec placek w tortownicy o średnicy 22 cm. Schłodzonym ciastem wylepiamy dno tortownicy, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 10 minut -chodzi oto żeby sok z owoców nie namoczył ciasta, które przygotowane w proponowany przeze mnie sposób pozostanie kruche. Na podpieczone ciasto wykładamy śliwki skórkami do dołu i pieczemy przez około 15 minut-20 minut w temperaturze 170 stopni. Upieczone wyjmujemy na kratkę do przestudzenia i posypujemy przygotowaną wcześniej posypką :)

Młode warzywa ze skarmelizowanym octem balsamicznym

Ostatnio wpadło w moje ręce DVD z przepisami Jamiego Olivera. Jego przepisy to pochwała prostoty, naturalnych, ekologicznych składników. Proste przykłady jak ze zwykłych składników wyczarować przepyszny obiad, przystawkę. Jak zrobić samemu sos vinegrett, jak samemu przygotować przepyszny keczup. Masa inspiracji, podpowiedzi. Dziś propozycja Jamiego na warzywa w skarmelizowanym occie balsamicznym.


składniki:
- 3/4 kg młodych małych ziemniaków
- 300 g małych buraków
- 300 g młodej marchwi
- 200 g malych czerwonych cebulek
- ocet balsamiczny
- sól i pieprz do smaku,
- ulubione zioła ( świeże lub suszone- ja użyłam tymianku)

Warzywa starannie umyłam ( prócz cebuli) , nie obierałam, ugotowałam w osolonej wodzie, a następnie wystudziłam na durszlaku. Ostudzone opruszyłam solą i pieprzem, dodałam tymianek, obficie polałam octem balsamicznym i  zostawiłam na kwadrans w tejże marynacie. Następnie rozgrzałam oliwę w głębokim rondlu, dodałam małe czerwone cebulki ( jeśli są większe należy je pokroić na połówki lub ćwiartki) i podsmażyłam do momentu jak zaczęły się rumienić. Zwiększyłam temperaturę pod rondlem i dodałam warzywa razem z marynatą.  Podsmażałam do momentu jak ocet się skarmelizował i nadał pięknego koloru warzywom. Tak przygotowane warzywa to małe urozmaicenie do obiadu. Można podawać z grilowanymi lub pieczonymi mięsami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...