wtorek, 29 maja 2012

Pyszne ciasto ucierane z budyniem i różowym rabarbarem

Nada się każdy rabarbar, mnie zachwycił ten różowy. Nie mogłam się jak zwykle powstrzymać i zawitałam z dorodnymi łodygami rabarbaru do pracy i miałam cały dzień żeby się zastanowić się jaki specjał przygotować. Wyboru dokonałam bardzo szybko. Takiej wersji w tym sezonie jeszcze nie było: ciasto ucierane, przełożone budyniem, obficie obsypane różowym rabarbarem. Przepis znalazłam na blogu Dorotus i można go znaleść pod tym linkiem.

Składniki:

- 200 g miękkiego masła
- 110 g (pół szklanki) drobnego cukru do wypieków
- 2 jajka
- 185 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 40 g proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego
- 350 g obranego i pokrojonego na kawałki rabarbaru
- kilka łyżek cukru demerara - do posypania
- cukier puder - niekoniecznie - do oprószenia ciasta po upieczeniu


Składniki na budyń:
- 2 płaskie łyżki proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego ( w sumie do ciasta zużyjemy 2 opakowania proszku budyniowego)
- 2-3 łyżki cukru
- 250 ml mleka (1 szklanka)
- 1 łyżka masła
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii


Przygotowanie:
- najpierw budyń, który musi przestygnąć. Ze szklanki mleka odlewamy 1/3, rozrabiamy w niej proszek budyniowy. Mleko zagotowujemy z łyżką masła, cukrem, ekstraktem z wanilii, dodajemy mleko z proszkiem budyniowy, gotujemy chwilę aż budyń zgęstnieje. Odkładamy do przestygnięcia ( warto przykryć rondel folią spożywczą żeby nie powstał kożuch)

- ciasto: miękkie masło ucieramy w misie miksera do uzyskania puszystej białej masy. Dodajemy cukier i ucieramy dalej. W następnym etapie dodajemy jaja- po jednej sztuce, masa prawdopodobnie się zważy, ale nie należy się przejmować. Na samym końcu dodajemy przesiane i wymieszane suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, proszek budyniowy i sodę. Całość miksujemy tylko do połączenia składników.


- dno tortownicy ( najlepiej 21 cm średnicy, ja użyłam takiej o wielkości 23 i masa budyniowa trochę zaginęła w cieście, będzie grubsza przy mniejszej średnicy) wykładamy papierem. Ciasto dzielimy na dwie części. Wykładamy jedną warstwę na dno ( łyżką- masa jest dość gęsta) następnie wykładamy cały budyń i równo rozsmarowujemy na cieście, następnie druga warstwa ciasta ( szczelnie zakrywamy budyń). Na sam koniec pokrojony w plastry rabarbar. Możemy ciasto posypać kilkoma łyżkami cukru. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez około 1h i 15 min ( piekłam przez 1h i 05 min- najlepiej sprawdzić patyczkiem wcześniej czy ciasto już się upiekło; jeśli się za mocno zrumieni przykrywamy kawałkiem folii aluminiowej). Studzimy na kratce, można oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!

wtorek, 22 maja 2012

Kompot z rabarbaru z muscovado

Super kompot na upalny dzień. Szybki w przygotowaniu, smaczny. Ma same zalety. Polecam do przygotowania.

Składniki ( na około 1l- 1.3l kompotu):


- 2 łodygi  rabarbaru
- cukier muscovado (do smaku)
- 1/2 łyżeczki imbiru
- 1/2 łyżeczki cynamonu

Wykonanie:
- rabarbar kroimy w kawałki i zagotowujemy w garnku z około 1- 1.3 litra wody. Dosładzamy ciemnym cukrem ( można oczywiści użyć każdego dostępnego pod ręką)- nie podaje ilości bo smak kompotu jaki lubimy to sprawa indywidualna- więc polecam dodawać cukier małymi porcjami żeby nie przesłodzić i nie zniszczyć jego kwaskowatego smaku. Na koniec doprawiamy przyprawami- jeśli lubimy oczywiście imbir i cynamon. Można z nich zrezygnować- chociaż uważam że świetnie komponują się ze smakiem rabarbaru.

Zupa z botwinki

Wspaniały bukiet botwiny zainspirował mnie do wiosennej lekkiej zupy. Zupa z botwiny- nie chłodnik, taka na ciepło, zaprawiana kwaśną śmietaną. Smaczna i szybka w przygotowaniu. Na domowym bulionie. Pycha!


Składniki:
- 1.5 litra bulionu warzywnego lub mięsnego
- średniej wielkości pęczek botwinki razem z buraczkami
- 3 średniej wielkości buraki ( upieczone lub ugotowane, pokrojone w kostkę )
- 1 ząbek czosnku
- 2 ziemniaki ( pokrojone w kostkę )
- sok z cytryny lub ocet winny do zakwaszenia zupy
- kwaśna śmietana do zaprawienia zupy, ew. 1 łyżka mąki
- sól i pieprz do doprawienia
- do podania pieczywo, do posypania zupy szczypiorek, koperek, natka


Wykonanie:
- przygotowujemy domowy bulion ( gotujemy wywar z 2 marchewek, pietruszki, kawałka selera, dwóch listków laurowych, skrzydełek lub udek kurczaka- potrwa to około 45-60 minut)
- liście botwinki drobno siekamy, buraki kroimy w kostkę ( najpierw gotujemy je w mundurkach lub pieczemy- dzięki temu zachowają kolor )
-do gotowego bulionu dodajemy pokrojone buraki, ziemniaki, liście z botwinki i drobno pokrojone młode buraczki. Zagotowujemy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, zakwaszamy sokiem z cytryny lub octem winnym.
- Podajemy z kleksem kwaśnej śmietany lub zabielamy całą zupę rozrabiając kilka łyżek śmietany z odrobiną wody i mąką. Posypujemy koperkiem, szczypiorkiem lub natką.

piątek, 18 maja 2012

Ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką

Dawno nie piekłam takiego najzwyklejszego ciasta drożdżowego, a szkoda, bo to przecież jedno z najprostszych i najsmaczniejszych ciast. W domu pięknie pachnie, ciasto jest niezastąpione do kawy czy herbaty. Oczaruje każdego zwłaszcza proponowana wersja z rabarbarem. Ciasto jest bardzo puszyste i znika w kilka chwil.


Składniki na dużą blachę:

- 3 szklanki mąki pszennej ( z górką)
- 25 g świeżych drożdży
-1 1/3 szklanki letniego mleka
- 0.5 szklanki cukru ( lub więcej jeśli wolicie słodsze wypieki )
- 1/4 kostki rozpuszczonego masła/ margaryny
- 2 jaja
- 500 g rabarbaru

na kruszonkę:

- 180 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 1/3 kostki zimnego masła

Składniki kruszonki rozcieramy w palcach do momentu uzyskania.... kruszonki ;)

Wykonanie:
- z 1/2 szklanki letniego mleka, łyżki cukru i drożdży przygotowujemy zaczyn, odstawiamy na kwadrans aż drożdże podejmą pracę i spienią zaczyn
- do miski przesiewamy mąkę, dodajemy cukier, zaczyn i resztę letniego mleka. Mieszam mikserem wyposażonym w hak do ciasta drożdżowego, po chwili dodajemy jaja a na końcu przestudzone masło. Wyrabiamy ciasto do momentu a ż będzie błyszczące, puszyste, dość klejące. Odstawiamy na 40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia
- wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy i przekładamy do blaszki, rozprowadzając je po całej powierzchni. Na wierzchu rozkładamy rabarbar pokrojony w 1.5 cm kostkę, obficie posypujemy kruszonką.
- wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 30 minut. Gotowe ciasto po lekkim przestudzeniu obficie posypujemy cukrem pudrem. Ciasto zachowuję świeżość również następnego dnia.

wtorek, 15 maja 2012

Sfincione czyli pizza z Sycylii

Skakałam wczoraj z tematu kulinarnego na temat. Miało być risotto albo makaron ze szparagami plus plan awaryjny gdyby zielonych szparagów nie było w sklepie, który mijam w drodze do domu. Wypalił plan awaryjny, czyli gruby drożdżowy placek z nadzieniem, który wypatrzyłam na blogu White Plate. Moja propozycja to wariacja na temat tamtego przepisu, myślę jednak że równie smaczna. Przepis którym się inspirowałam znajdziecie tu, poniżej moja propozycja:


Składniki na ciasto:
- 3 szklanki ( z górką) mąki pszennej
- 1 szklanka letniej wody
- 1/3 szklanki letniego mleka
- 0.5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka soli
- 20 g świeżych drożdży

Nadzienie:
- 150 g pieczarek
- 3 średnie cebule pokrojone w piórka + suszony tymianek do przyprawienia cebuli
- zielone lub czarne oliwki
- mozzarella, tarty żółty ser- do wyboru

Sos pomidorowy:
- przecier pomidorowy lub pomidory z puszki ( około 200g)
- świeża bazylia, 2 ząbki czosnku, mała papryczka chili (opcja)*, sól, pieprz


Wykonanie:
- z mleka, drożdży i cukru robimy zaczyn, odstawiamy na 15 minut do momentu jak drożdże staną się aktywne i spienią zaczyn
- wyrośnięty zaczyn mieszamy z przesianą mąką, wodą przyprawami i wyrabiamy  gładkie, elastyczne i dość luźne ciasto- konsystencję regulujemy wodą- ciasto ma być jednak zwarte i nie kleić się do ścianek miski. Wyrobione ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- sos przygotowujemy podgrzewając pomidory z puszki lub przecier razem z czosnkiem, pokrojoną papryczką*, bazylią, solą i pieprzem do uzyskania gęstego sosu
- na potrzeby nadzienia karmelizujemy na patelni pokrojoną w piórka cebulę ( pod koniec duszenia dodajemy kilka szczypt tymianku, który się świetnie komponuje z cebulą). Gdy stanie się złota proces duszenia/ smażenia możemy zakończyć. Pieczarki kroimy w grube plastry, oliwki odsączamy z zalewy.
- wyrośniete ciasto rozciągamy na powierzchni blaszki- ja użyłam prostokątnej o wymiarach około 20*30 cm. Placek ciasta będzie dość gruby i oto chodzi. Wierzch nakłuwamy widelcem, smarujemy sosem, wykładamy nadzienie: ser, karmelizowaną cebulę, pieczarki i oliwki.
- Naszą sycylijską pizze pieczemy w temperaturze 190 stopni przez około 30 minut.

poniedziałek, 14 maja 2012

Ryżowy pudding z truskawkami w syropie

Jeśli macie ochotę na małe co nieco, jeśli macie w domu ryż arborio i mleko to już możecie działać. Pyszny i aksamitny pudding ryżowy- czas przygotowania około kwadransu, więc gdy podczas emisji ulubionego filmu zdarzy się przydługawy blok reklamowy zdążycie przygotować ten szybki deser. Pudding jest smaczny sam w sobie, możecie go też podać z ulubionymi owocami sezonowymi, dżemem, syropem- powtrzymać może was tylko wyobraźnia.


Składniki ( na 2 porcje):
- 3/4 szklanki ryżu na risotto, np. arborio
- 2.5 szklanki pełnego mleka
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią

do smaku:
- owoce sezonowe, owoce z syropu- co tylko chcecie


Przygotowanie:
- mleko, ryż, cukier umieszczamy w rondlu z grubym dnem i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i gotujemy często mieszając przez około 15-18 minut. Ryż powinien wchłonąc prawie cały płyn i przyjąć aksamitną konsystencję.
- dekorujemy wybranymi dodatkami. Podajemy na ciepło lub na zimno. Smacznego!

sobota, 12 maja 2012

Razowe muffiny z rabarbarem

Uwielbiam rabarbar. Jak tylko to możliwe, kupuje kilka łodyg wracając z pracy i kombinuje co z nich przyrządzić. Jak dla mnie zastosowania mają rozmaite: nadają się do ciast, na kompot, na mus, jako baza chutneya do mięs. Nic tylko brać i korzystać z dobrodziejstw natury i własnej pomysłowości. Moja propozycja na dziś to szybkie muffiny razowe z rabarbarem.


Składniki:
- 3 łodygi rabarbaru, obranego i pokrojonego w kawałki
- 3/4 szklanki mąki żytniej razowej typ 2000 lub 1400
- 3/4 szklanki mąki żytniej typ 720 ( można zastąpić mąką pszenną, np typ 650)
- 300 ml zsiadłego mleka ( maślanki, kefiru)
- 1/3 szklanki oleju
- 1/2 szklanki cukru ( wg upodobań- można dodać więcej)
- 2 jaja
- 1/2 łyżeczki cynamonu, imbiru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:
- w dwóch osobnych miseczka przygotowujemy składniki suche ( mąki, przyprawy, cukier, proszek do pieczenia) i mokre ( jaja, maślanka/mleko zsiadłe, olej). Przelewamy do jednej większej miski i mieszamy łyżka do połączenia składników. Na końcu dodajemy pokrojony w kawałeczki rabarbar.
- przekładamy do papilotek- z podanej ilości wyjdzie 12 sztuk muffin- papilotki napełniamy prawie na całej wysokości- babeczki upieką się z ładną "górką".
- pieczemy w temp. 180 stopni przez około 20 minut- wyjmujemy po teście suchego patyczka. Ciepłe możemy posypać cukrem pudrem. Smacznego

przepis dodaję jako propozycję do akcji:
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...