czwartek, 24 marca 2016

Żurek na domowym zakwasie

Pierwszy raz w życiu robiłam tę zupę :) Nie była specjalnie popularna u mnie w domu, gościła na naszych stołach tylko z okazji świąt wielkanocnych. Gdy już zapadła decyzja że gotujemy ją na święta, postanowiłam ugotować ją jak należy :) Pięć dni przed świętami nastawiłam zakwas na żurek a w sobotę przystąpiłam do dzieła. Zupa wyszła syta, odpowiednio kwaśna, aromatyczna. Bardzo polecam :)


Składniki na 4 porcje (2 litry zupy)
- 1/2 litra zakwasu na żurek
- wędzone żeberka lub inne mięso na wywar (możecie ugotować też wersję bezmięsną, tylko na warzywnym wywarze)
- warzywa na bulion: 2 średni marchewki, 2 pietruszki, 2 rozgniecione ząbki czosnku, mała cebula przekrojona na pół (w łusce), kawałek pora i selera
- warzywa do zupy: 2-3 średniej wielkości ziemniaki, mała marchewka pokrojona w plasterki
- przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i majeranek

Wykonanie:
- do garnka wlewamy około 1 1/2 litra wody. Z mięsa, warzyw, z dodatkiem przypraw gotujemy wywar. Ja gotowałam przez około godzinę/półtorej. Wyjmujemy mięso z bulionu i większość warzyw (oddały już smak podczas gotowania), do garnka wkładamy pokrojone w kostkę ziemianki i marchewkę w plasterkach. Gotujemy aż warzywa zmiękną. Na samym końcu wlewamy wymieszany łyżką zakwas. Mieszamy zupę, która zgęstnieje po dodaniu zakwasu. Doprawiamy do smaku majerankiem i w razie potrzeby solą czy pieprzem. Ja dodaje jeszcze do zupy ugotowane wcześniej mięso z żeberek, porwane w palcach na mniejsze kawałki.
- zupę serwujemy solo, z jajkiem ugotowanym na twardo albo białą kiełbasą- kto co lubi. Ja lubię smak wędzonki i już nie dodaje kiełbasy. Ale eksperymenty wskazane :)



wtorek, 22 marca 2016

Cytrynowa babka last minute

Babki to były pierwsze ciasta, które potrafiłam przygotować od A do Z. Były to popularne babki piaskowe, na oleju- wystarczyło wszystko zmiksować w opowiedniej kolejności i już. Czasami, dla większego efektu dodwałam do częsci ciasta kakao i powstawała babka marmurkowa. Zupełny szał to były babki pieczone na oranżadzie... ale to już inna historia ;) Powracając do tematu: byłam w nich specjalistką. Ale potem przestałam i przyznam, że to moja pierwsza babka od wielu, wielu lat. Na plus: szybka- składniki mieszamy łyżką- tak jakbyśmy robili ciasto na muffiny i smaczna- ze skórką cytrynową. Polecam. Przepis z bloga Kuchnia Agaty.


Składniki (piekłam w formie do babki 26 cm średnicy, ale można w tortownicy z kominkiem):
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki cukru lub mniej
- 3 jaja
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3/4 szklanki oleju
-  skórka otarta z cytryny plus sok z połowy owocu
- dodatkowo: cukier puder do oprószenia/lukier cytrynowy/ biała czekolada


Wykonanie:
- osobno przygotowujemy składniki suche i mokre. W większej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sodę oczyszoną; w drugiej: jaja, olej, sok i skórkę z cytryny. Mokre składniki przelewamy do suchych i mieszamy tylko do połączenia łyżką lub widelcem.
- Formę do babki smarujemy masłem lub olejem, oprószczamy delikatnie mąką. Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 45-55 minut. Sprawdzamy patyczkiem czy się już upiekło. Wyjmujemy z formy i gdy przestygnie oprószamy cukrem pudrem lub polewamy lukrem/ białą czekoladą

poniedziałek, 21 marca 2016

Zakwas na barszcz biały

W zeszłym roku przygotowałam żurek na domowym zakwasie i byłam zachwycona smakiem. W tym roku kupiłam mąkę pszenną razową i postanowiłam przygotować zakwas na barszcz biały. Obie zupy bardzo lubię, ale jakoś tak wychodzi że gotuję je tylko na święta. Nic to, lepiej raz niż wcale :)
Przygotowanie zajmie Wam 3 minuty, więc nie szukajcie wymówek. Domowa zupa to domowa a nie z proszku czy koncetratu :)


Składniki:
- 5 łyżek mąki pszennej razowej (z górką)
- 2 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- kilka kulek ziela angielskiego
- kilka kulek pieprzu ziarnistego
- przegotowana woda (około 700 ml)

Wykonanie:
- do wypażonego i porządnie umytego słoika dodajemy wszystkie składniki, zalewamy przegotowaną letnią wodą i mieszamy. Słój odstawiamy na blat szafki i mieszamy 2 razy dziennie. Zakwas będzie się pienił, ale to zupełnie normalne. Za około 5 dni zakwas powinien być gotowy. Jeśli jest wystarczająco kwaśny chowamy do lodówki.

piątek, 18 marca 2016

Curry z mango i dynią

Piękne pomarańczowe curry ze słodką dynią i aromatycznym mango w sosie z mleka kokosowego... jeśli rozmarza was sama myśl o zjedzeniu go, to musicie sobie je przygotować. Curry to błyskawiczne danie- przygotujecie je w 30 minut, a podane proporcje nakarmią 6 głodnych osób. Nie ma na co czekać, zróbcie sobie pyszny prezent z okazji weekendu :)


składniki dla 6 osób:
- 1 mała dynia piżmowa (waga przed obraniem około 900g- 1kg)
- 1 duże dojrzałe mango
- 1 puszka ciecierzycy lub ciecierzyca wcześniej namoczona i ugotowana
- 1 puszka mleka kokosowego
- 1/2 puszki pomidorów
- 1 cebula
- kawałek cynamonu
- olej do podsmażenia i sól
- ulubione dodatki do podania: chlebki naan, ryż
* pasta curry:
- 1/2 strąka ostrej papryczki chili z grubsza pokrojony
- 3-4 cm kawałek imbiru, obrany i pokrojony w kawałki
- 2 ząbki czosnku, grubo posiekany
- 1 łyżeczka kuminu
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1/2 łyżeczki nasion białej gorczycy
- 1/2 łyżeczki nasion kolendry
- nasiona z 4 strąków kardamonu


Przygotowanie:
- dynię obieramy ze skóry, oczyszczamy miąższ z pestek i kroimy w niedużą kostkę jednakowej wielkości
- mango kroimy w kostkę zbliżonej wielkości jak dynia
- wszystkie składniki pastu curry umieszczamy w moździerzu i rozbijamy na pastę
- na kilku łyżkach oleju podsmażamy cebulę a gdy będzie szklista dodajemy pastę curry, kawałek laski cynamonu i smażymy kilka chwil aż pasta zacznie intensywnie pachnieć przyprawami. Gdy tak się stanie do garnka albo rondla przekładamy dynię, mango, ciecierzycę, wlewamy mleko kokosowe, pomidory i dusimy całość przez około 20-30 minut- aż warzywa będą miękkie. Na koniec doprawiamy solą i już :)
- podajemy z ulubionymi dodatkami: w moim przypadku był to ryż jaśminowy

wtorek, 15 marca 2016

Makaron z bobem, bazylią i kaparami

Bardzo prosty, przyjemny i smaczny makaron. Jestem tak stęskniona za wiosną, słońcem i ciepełkiem że wzywam ją chociaż lekkimi, zielonymi smakami. Makaron możecie podawać z serem typu feta albo ricottą. Jak lubicie.


Składniki na 4 porcje:
- 400-500 g krótkiego makaronu
- 400 g bobu (mój był mrożony)
- świeża bazylia- 1 pęczek
- 2 łyżki kaparów
- 2 ząbki czosnku
- oliwa, sól, pieprz
- ser feta/ ricotta do podania

Wykonanie:
- bób gotujemy w lekko osolonej wodzie i obieramy ze skórki
- zagotowujemy mocno osoloną wodę na makaron i gotujemy al dente zgodnie z czasem podanym na opakowaniu
- w głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę, przesmażamy krótko czosnek, dodajemy bób, kapary, doprawiamy solą i pieprzem, wrzucamy porwane listki bazylii. Przed podaniem mieszamy z makaronem. Na talerze dodajemy pokruszoną fetę lub ricottę. Smacznego!

piątek, 11 marca 2016

Sernik tiramisu

Pyszny! Muscie przygotować. Z nutą kawy ukrytą w biszkopcie zapieczonym w delikatnej waniliowej warstwie serowej. Spód jest z ciasteczek :) Prościej się nie da. Gorąco polecam.


Składniki na tortownicę 23 cm:
* spód:
- 150 g ciasteczek/ użyłam ciastek typu petitki
- 50 g rozpuszczonego masła
* warstwa serowa:
- 750 g twarogu na sernik dobrej jakości (użyłam wiaderkowy Delfico)
- 250 serka mascarpone
- 3 jaja
- 3/4 szklanka cukru (lub mniej)
- 2 łyżki domowego cukru z prawdzwią wanilią lub ekstrakt z wanilii
- 3 łyżki skrobii ziemniaczanej
- kika biszkoptów typu lady fingers
- posłodzona mocna kawa/ espresso/ do namoczenia biszkoptów
- kakao- kilka łyżek


Wykonanie:
- herbatniki/ ciastka rozdrabniamy i mieszamy z roztopionym masłem. Powstanie masa prypominająca mokry piasek. Wylepiamy nią dno tortwonicy i wkladamy do lodówki żeby sie schłodziła
- całe jaja ucieramy z cukrem, najlepie mikserem, na puch. Stopniowo dodajemy oba rodzaje sera. Na koniec cuker waniliowy i skrobię. Miksujemy tylko do połączenia składników (bez napowietrzania! Dzięki temu sernik nie opadnie).
- na schłodzony spód wylewamy połowe masy serowej. Układamy na niej biszkopty namoczone w słodkiej kawie. Albo ściśle albo w odstępach- jak macie ochotę. Ułożone biszkopty oprószamy równą wartstwą kakao i wylewamy na nie drugą cześć masy serowej.
- sernik pieczemy w temperaturze 165 stopni przez godzinę- powinien ściąć się przy brzegu, środek może być delikatnie galaretowaty. Sernik studzimy w zamkniętym piekarniku a potem na kratce. Całkowcie wystudzony schłdzamy w lodówce przez minum 4 godziny, a najlepiej przez całą noc. Smacznego!

źródło mojej inspracji, tu

wtorek, 8 marca 2016

Krem z selera

Ostatnio bardzo sobie pofolgowałam z gotowaniem ale po prostu najzwyczajniej w swiecie nie miałam czasu :/ Na szczęście udało mi sie wygospodarować małą chwilkę i ugotować krem z selera. Dotąd dość sceptycznie podchodziłam do zup w postaci kremów, ale ten tak ładnie wyglądała że się skusiłam. Zachęcił mnie też fakt, że do jej przygotowania potrzebne jest kilka składników, takich które znajdziecie w każdym warzywniaku i krótki czas przygotowania- spokojnie zamknięcie się w godzinie. Krem jest delikatny w smaku, słodkawy i naprawdę na każde podniebienie. Oczywiście tak jak w przepisie oryginalnym Marty z Jadłonomi możecie zaserwować krem z grzankami ziołowo-czosnkowymi ja jednak zdecydowałam się na prażone orzechy a ziołami (w moim przypadku tymianek) doprawiłam krem. Zróbcie jak macie ochotę.


Składniki na 4 porcje:
- bulwa selera o wadze około 700 g
- biała cześć pora
- 1 jabłko
- 1 średni ziemniak
- bulion warzywny do zalania warzyw (około 1.5l)
- szklanka mleka roślinnego
- sól, pieprz, tymianek, olej do smażenia
- do podania ziołowo- czosnkowe grzanki albo uprażone pestki słonecznika i ulubione orzechy

Wykonanie:
- warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę, pora kroimy w półplasterki.
- na oleju podsmażamy pora aż stanie się mięki i szklisty, dodajemy selera, ziemniaka i jabłko, przesmażamy razem przez kilka minut. Dodajemy bulionu- tyle żeby przykryć warzywa i gotujemy je do miękkości (około20-30minut). Gdy warzywa są ugotowane dodajemy mleko i zagotowujemy zupę jeszcze raz.
- gotową zupę blendujemy, doprawiamy do smaku solą, pieprzem, ziołami. Podajemy jak mamy ochotę :)


       

piątek, 4 marca 2016

Focaccia

Proste, drożdżowe, włoskie pieczywo. Idealne jako przekąska- pyszne samo w sobie, zwłaszcza w wersji z dodatkami, ale może też służyć jako tradycyjne pieczywo, do zrobienia kanapki. Zjedzcie jak macie ochotę. Focaccia jest bardzo prosta w przygotowaniu, klasyczna wersja tylko z solą gruboziarnistą, oliwą i rozmarynem, ale możecie kombinować z kaparami, suszonymi pomidorami, oliwkami, etc.



Składniki na dużą blaszkę:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 12 g świeżych drożdży
- 1 1/3 szklanki letniej wody
- 2 łyżki oliwy
* dodatkowo: oliwa z oliwek, sól morska gruboziarnista, rozmaryn (inne dodatki: kapary, suszone pomidory itp.)


Wykonanie:
- z drożdży robimy rozczyn, gdy się spieni dodajemy do przesianej mąki, do ciasta dodajemy oliwę i wyrabiamy ciasto. Będzie klejące- ale tak ma być. Odstawiamy w ciepłe miejsce ażpodwoi objętość. Wyrośnięte odgazowujemy
- dno blaszki smarujemy oliwą, przekładamy ciasto i rozciągamy je dłonią do wielkości foremki- najłatwiej będzie gdy rękę posmarujemy oliwą- ciasto nie będzie się tak kleić. Następnie robimy kciukiem dołki w równych odstępach, i smarujemy całość oliwą. Teraz dodatki: posypujemy fociaccię solą i rozmarynem czy innymi wybranymi dodatkami (ale robimy to miejscowo, z umiarem!). Pieczemy w temperaturze 190-200 stopni przez około 25-30 minut. Powinno mieć ładny złoty kolor (u mnie trochę bladziochy;). Serwujemy pokrojoną w kawałki, możemy maczać w oliwie lub traktować jak pieczywo.

środa, 2 marca 2016

Zakwas na żurek

Wystarczy tylko kilka minut na przygotowanie własnego zakwasu na żurek. Oczywiście musicie doliczyć jeszcze jakieś 6 dni oczekiwania, ale to akurat już nie wymaga żadnego wysiłku. Żurek ugotowany na domowym zakwasie jest pyszny, wyjadałam poświąteczne zapasy do ostatniej łyżki. Własny zakwas jest super, bo wiecie co jecie. Nie ma w nim chemii, konserwantów, polepszaczy smaków. Bardzo polecam!


Składniki na 500 ml zakwasu:
- 5-6 łyżek mąki żytniej typ 2000
- 3-4 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 2 duże, rozgniecione ząbki czosnku
- kilka ziaren czarnego pieprzu
- 500 ml ciepłej wody

Wykonanie:
- wszystkie składniki przekładamy do słoja i mieszamy :)
- odstawiamy na blacie w kuchni i mieszamy 2-3 razy dziennie. Po około 6 dniach zakwas jest gotowy. Jeśli nie wykorzystacie go od razu, możecie przechowywać go w lodówce przez około tydzień :)