środa, 24 lutego 2016

Tarta z ricottą

Lekka dzięki nadzieniu ze śmietanki i serka ricotty. Trochę letnia, z nutą limonki, trochę nie przystaje do tych szaleństw za oknem, bo robiłam ją w dniu w którym świeciło piękne słońce, a temperatura oscylowała w granicach 8- 10 stopni a dziś pochmurno i zimno. No ale może przywoła chociaż trochę słońca gdy za oknem chmury i deszcz.


Składniki (piekłam w formie 23 cm średnicy)
* ciasto:
- 1 1/2 szklanki mąki pszennej
- 200 g masła
- 2-3 łyżki cukru pudru
* nadzienie:
- mały kubek smietany kremówki min. 30% tłuszczu
- 250 ricotty
- kilka łyżek cukru pudru- do smaku
- skórka starta z limonki + sok z połowy owocu


Wykonanie:
- wszystkie składniki na ciasto rozcieramy w palcach, gdy powstaną okruchy zagniatamy je w ciasto. Gotowym wylepiamy dno i rant formy, nakłuwamy widelcem, i odstawiamy na 40 minut do lodówki do schłodzenia
- schłodzony spód pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około 20 minut- na złoty kolor. Upieczony studzimy
- nadzienie: śmietankę ubijamy na sztywno a następnie mieszamy rózgą z ricottą i z pozostałymi składnikami, dodajemy tyle cukru ile nam opodwiada (tylko bez przesady, zeby nie powstał ulepek;). Przechowujemy tartę w lodówce, wyjmujemy pół godziny przed podaniem, zeby nabrała temperatury pokojowej

piątek, 19 lutego 2016

Szarlotka z konfiturą i kruszonką

Taka babcina i taka pyszna. Ubóstwiam szarlotkę. Robi się ją błyskawicznie a potem w całym domu pięknie pachnie cynamonem i można się nią zajadać i przeganiać smutki. Gorąco polecam, najlepiej smakuje w towarzystwie kubka herbaty, kocyka i książki :) Przepis wypatrzyłam na blogu Waniliowa Chmurka.


składniki (piekłam w tortownicy 23 cm średnicy)
* ciasto:
-1 3/4 szklanki mąki (pszennej, orkiszowej, miks pszennej z żytnią- jak chcecie)
- kotka zimnego masła
- 2 łyżki cukru pudru
- ew. trochę zimnej wody gdyby składniki na ciasto nie chciały się zlepić
* nadzienie:
- 4 jabłka, ulubiona odmiana, najlepiej trochę kwaskowa
- kilka łyżek otrębów
- 2-3 łyżki cukru (lub wedle uznania)
- 2 łyżeczki cynamonu
- kilka łyżek ulubionej konfitury


Wykonanie:
- wszystkie składniki ciasta rozcieramy w palach aż powstanie kruszonka - w tym momencie ciasto dzielimy w proporcji 3/4 do 1/4. Większą część zagniatamy w ciasto a mniejszą zostawiamy w postaci okruchów- to będzie nasza kruszonka.
- gotowym ciastem wylepiamy tortownicę, nakłuwamy widelcem i wstawaiamy na 40 minut do schłodzenia do lodówki. W międzyczasie obieramy jabłka i kroimy jest w grubą kostkę. Przed samym nałożeniem na spód mieszamy je z cynamonem, cukrem i otrębami
- shchłodzone ciasto podpiekamy w piekarniku w 190 stopniach przez 15 minut. Następnie spód smarujemy konfiturą (u mnie wiśniowo-truskawkowa) i nakładamy jabłka. Wierzch posypujemy kruszonką i pieczemy dodatkowo 20-30 minut w temperaturze 180 stopni aż kruszonka się zezłoci.

piątek, 12 lutego 2016

Curry z cieciorką, dynią, batatami, jarmużem z mlekiem kokosowym

Pyszne, nawet bardzo. Moja miłość do curry rośnie z każdą porcją którą zjadam :) Uwielbiam je zabierać do pracy, jest sycące, aromatyczne i rozgrzewające. Bardzo bardzo lubię. Do zakochania jeden krok: ugotujcie, spróbujcie i oceńcie. Czas gotowania około 30 minut. Tyle czasu na pewno znajdziecie.


Składniki na 5-6 porcji (zależnie od apetytu):
- 500 g dyni (użyłam piżmowej)
- puszka cieciorki lub pół szklanki suchej, namoczonej przez noc a następnie ugotowanej
- puszka pomidorów
- puszka mleka kokosowego
- 1 batat
- 2 garści liści jarmużu lub szpinaku
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 papryczki chili
- 3 cm kawałek imbiru
- przyprawy: 1 łyżeczka kuminu, 1 łyżeczka kurkumy, 1/2 łyżeczki nasion kozieradki, 1/2 łyżki nasion kolendry, 2 szczypty mielonego cynamonu, 1/2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki. Sól do smaku
- ryż lub chlebki naan do podania


Wykonanie:
- w moździerzu ucieramy na pastę czosnek, chili, imbir i wszystkie przyprawy. Żeby ułatwić rozbicie na pastę czosnku można dodać szczyptę soli- będzie łatwiej
- cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy przez chwilę na oleju, gdy będzie szklista dodajemy pastę curry, smażymy razem mintę, dwie i następnie dodajemy pokrojone w kostkę warzywa: batata i dynię i kontynuujemy smażenie warzyw. Po kilku minutach dodajemy cieciorkę, mleko kokosowe i pomidory. Zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem około 20-30 minut- aż zmiękną warzywa. Curry doprawiamy solą, dodajemy zielone liście i gotujemy jeszcze chwilkę.
- podajemy z ulubionym dodatkiem. Gorąco polecam

* zainspirował mnie przepis stąd



piątek, 5 lutego 2016

Gulasz wieprzowy na ciemnym piwie z wędzonymi śliwkami

Syte i konkretne danie na zimowe obiadowowanie. Wymaga dłużej chwili na przygotowanie, ale bez przesady, nie wymaga stania w kuchni przez 2 godziny, raczej oczekiwania aż mięso się udusi a dodatki, w tym przypadku ziemniaki, upieką się :) Polecam wypróbować. Wspaniale smakuje i rozgrzewa.


Składniki na 4 porcje:
- 1 kg mięsa wieprzowego: karkówki/ łopatki
- do zamarynowania mięsa: sól, pieprz, ostra papryka, suszone oregano
- 1 duża cebula
- 1 średnia marchewka pokrojona w plasterki
- kilka wędzonych śwliek, drobno pokrojonych
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 litra ciemnego piwa
- ew. bulion lub woda
- sól, pieprz, olej rzepakowy
* do podania: np. po jednym pieczonym dużym ziemniaku, surówka z białej kapusty, marchewki i koperku

Wykonanie:
- mięso kroimy w kostkę o boku ok. 4 cm. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką i oregano
- w rondlu o grubym dnie rozgrzewamy kilka łyżek oleju i partiami, na dużym ogniu obsmażamy mięso. Powinno się skarmelizować: mieć ładną spieczoną skórkę. Po usmażeniu całego mięsa w tym samym rondlu smażymy pokrojoną w piórka cebulę i gdy nabierze ładnego złotego koloru z powrotem dodajemy mięso i resztę dodatków. Smażymy razem kilka chwil i zalewamy mięso piwem- powinno być przykrte płynem, jeśli nie zrobi tego piwo dolejcie trochę bulionu lub wody.
- mięso dusimy na małym ogniu pod przykryciem przez około 1,5 godziny lub dłużej, aż mięso będzie miękkie i będzie rozpadać się. Podczas duszenia pilnujemy żeby nie wyparował cały płyn, ewentualne braki uzupełniamy wodą lub bulionem
- w międzyczasie warto przygotować pieczone w harmonijkę ziemniaki. Wybieramy sztuki o regularnym kształcie, nacianamy gęsto i głęboko, co 3 mm, uważając jednak żeby nie przeciąć skórki do końca. Tak przygotowane ziemniaki smarujemy olejem rzepakowym, posypujemy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Pieczemy około godziny w 190 stopniach.
- moja surówka do obiadu do poszatkowana biała kapusta, starta na dużych oczkach marchewka i posiekany pęczek koperku (sól, sok z cytryny, ew. szczypta lub dwie cukru do smaku).
- gdy gulasz jest gotowy podaję go z pieczonym ziemniakiem i surówką. Smacznego!

wtorek, 2 lutego 2016

Faworki Nelly Rubinstein

Bardzo, ale to bardzo kruche, mój ideał jeśli chodzi o kruchość tego popularnego przysmaku karnawałowego. Ciasto miękkie i elastyczne daje się cieniutko rozwałkować a podczas smażenia pokrywa się dużą ilością pęchęrzyków powietrza. Bardzo polecam przepis do wypróbowania. Recepturę znalazłam na blogu pistachio. Z podanych proporcji wychodzą dwie patery z górką :)




Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej + trochę do podsypywania
- 2 jaja (lub 1 jajo i 2 żółtka)
- 2 łyżki wódki
- 2 łyżki miękkiego masła
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru
- 3 pełne łyżki kwaśnej gęstej śmietany
*dodatkowo: cukier puder do oprószenia, tłuszcz do smażenia

Wykonanie:
- wszystkie składniki umieszczamy w misce i zagniatamy ciasto. Można mikserem z hakiem albo ręcznie. Ciasto wyrabiamy dokładanie, powinno być gładkie i elastyczne. Gotowe odstawiamy na kwadrans żeby odpoczęło (przykrywamy foilią żeby nie wyschło)
- w międzyczasie, gdy ciasto odpoczywa rozgrzewamy tłuszcz: dość długo, na małym ogniu
a samo ciasto wielokrotnie składamy i rozwałkowujemy albo po prostu składamy i składamy- ma to na celu wtłoczenie jak największej ilości powietrza w ciasto
- rozwałkowujemy je partiami, staramy się jak najcieniej. Wykrawamy paski, robimi nacięcie w środku przez które przedkładamy jeden koniec. Faworki smażymy partiami na złoty kolor. Usmażone odsączamy z tłuzczu na papierowym ręczniku a gdy ostygną oprószamy cukrem pudrem.