czwartek, 28 lipca 2016

Cukinia faszerowana mięsem i pomidorami

Proste, pyszne i lekkie danie. Okrągła cukinia jest super, pięknie się prezentuje ale przy okazji ma świetny kształt, który łatwo się wypełnia i faszeruje rozmaitymi dodatkami. W sezonie najlepiej warzywami, kaszami, ale można też i mięsem albo miksem wszystkiego po trochu :)


Składniki na 1 porcję:
- 2 okrągłe cukinie
- 150 g mięsa mielonego
- 1 mała cebula
- 1 duży pomidor
- świeża bazylia
- przyprawy: sól, pieprz, oliwa, ostra papryka




- cukinie wydrążamy, skrapiamy oliwą
- cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie lub oleju na złoto
- mięso przyprawiamy solą, pieprzem, papryką, dodajemy podsmażoną na złoto ceulę- dokładnie mieszamy
- pomidora kroimy w grubą kostkę,
- do wydrążonej cukini nakładamy porcję mięsa (do 2/3 wysokości), na wierzchu układamy kawałki pomidora, wstykamy listki bazyli, zalewamy chlustem oliwy, całość przykrywamy daszkiem z cukini. Całość pieczemy około 20-25 minut w 180 stopniach. Zajadamy z pajdą chleba.



wtorek, 19 lipca 2016

Ciasto bananowe z dżemem z czarnej porzeczki

Po zasłoikowaniu właśnie co usmażonego dżemu, zawsze mi zostają małe porcje, których jest za mało na kolejny słoiczek a przecież nie mogę pozwolić mu się zmarnować. Takie porcje albo zjadama na śniadanie, albo dodaję do placka jeśli mam ochotę na coś słodkiego :) Placek bananowy to zawsze dobry pomysł, zatem do dzieła- blyskawiczny w przygotowaniu- składniki mieszamy widelcem, piecze się raptem 35 minut. Polecam!

Składniki (piekłam w formie 23 cm średnicy)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3 średniej wielkości bardzo dojrzałe banany (czarne plamki na skórce)
- 2 jaja
- 2/3 szklanki jogurtu natruralnego, kefiru albo kwaśnej śmietany
- 1/4 szklanki oleju
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- dżem z czarnej porzeczki- najlepiej domowy :)


Wykonanie:
- mąkę, cukier, sodę wsypujemy do miski i mieszamy
- w drugiej rozgniatamy widelcem banany, dodajemy jaja, olej i jogurt/kefir- co tam używamy. Następnie przeleway całość do miski z suchymi składnikami, mieszamy widelcem aż mąka się całkowicie wmiesza- nie za długo, jak przy muffinach- tylko do połączenia składników.
- tak przygotowane ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu kładziemy kleksy z dżemu z czarnej porzeczki (albo inny ulubiony) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 35 minut. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem czy jest upieczone. Studzimy na kratce. Smacznego

ps. Jeśli zdarzy się zakalec to trudno- taka jest uroda tego ciasta :)


czwartek, 14 lipca 2016

Gołąbki w młodej kapuście

Gołąbki pyszne gołąbki. Chyba wszyscy je znają i lubią. Ja za nimi przepadam, ale robię dość rzadko bo wymagają kilku etapów w przygotowaniach i nigdy nie mam czasu... chociaż tym razem poszło mi wyjątkowo szybko! (albo może tak bardzo się za nimi stęskniłam że nie liczyłam czasu spędzonego w kuchni ;) Tym razem wersja w młodej kapuście. Podane tradycyjnie z sosem pomidorowym, tak jak lubię najbardziej. Może się skusicie?


składniki (na około 15 szt.)
- 1 duża główka młodej kapusty
- 500 g mięsa mielonego
- 1 jajo
- kilka łyżek bułki tartej albo 1 bułka namoczna w wodzie
- 3/4 szklanki ryżu-po ugotowaniu 1 1/2 szklanki
- 1 duża cebula
- sól, pieprz, ostra mielona papryka do smaku
- 1 /2 litra bulionu (dowolnego, może być na ekologicznej kostce bez polepszaczy smaku)
- 500 passaty pomidorowej


Wykonanie:
- w dużym (u mnie 10 litrowy) garnku zagotowujemy wodę,
- kapustę oczyszczamy ze zniszczonych zewnętrznych liści- jednak nie wycinamy ich za wiele- trzeba kupić po prostu ładną główkę, liści nadających sie do zawijania i tak będzie akurat. Wycinamy głąb, starając się nie narusząc podstawy liści
- gdy woda się zagotuje zmiejszamy ogień i wkładamy do garnka całą kapustę, przykrywamy i gotujemy około 10 minut
- w międzyczasie gotujemy ryż- jak się nam rozgotuje to nawet lepiej- nadzienie się będzie bardziej zwarte
- podgotowną kapustę wyjmujemy z garnka i odstawiamy na bok żeby odparowała
- cebulę kroimy w kostce i podsmażamy na złoto.
- w dużej misce mieszamy mięso, jajo, namoczoną bułkę porwaną na kawałki/ lub bułkę tartą, ryż i podsmażoną cebulę. Doprawiamy solą i pieprzem, ostrą papryką- trzeba dość porządnie doprawić żeby ugotowane gołąbki nie były mdłe
- z ostygniętej główki odkrawamy po liściu na gołąbek. Najgrubszy nerw ścinamy na płasko (równo z całą powierzchnia liścia), na środek nakładamy porcję farszu i zwijamy w kopertę, zakładając boki do środka a potem zgrabnie zawijamy całość w zgrabnego gołąbka. Tak postępujemy do wykorzystania całego faruszu/ lub liści
- w dużym garnku ciasno układamy obok siebie gołąbki (u mnie wyszyły 2 poziomy) i zalewamy bulionem wymieszanym z passatą. Gołąbki gotujemy w sosie około godziny. Smacznego!

wtorek, 12 lipca 2016

Kotlety (ala) mielone z kalafiora

Tak chwalili, taki hit, więć postanowiłam też zrobić. Po pierwsze dlatego że przepis prosty, nieskomplikowany, nie pracochłonny. Po drugie cenię bardzo Martę, która ze zwykłych składników tworzy cudowne dania, pełne smaku i po trzeciez: kotlety jak malowane z bardzo zwykłych składników. To też na plus. Zatem do dzieła, przygotowuje się je w 20 minut, i tyle samo piecze. Super z surówką, sałatą, frytkami. Pycha, upieczcie sobie koniecznie!


Składniki około 15 kotletów (w zależności jak duże i grube ulepicie)
- pół średniego kalafiora albo 3/4 mniejszego
- 1 1/2 ugotowanej kaszy jaglanej (3/4 suchej)
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki miodu płynnego/syropu z agawy
- 1/2 szklanki ziaren słonecznika
- 1/4 szklanki oleju
- 1/ 4 mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki pieprzu ziołowego
- sól, pieprz


Wykonanie:
- kalafiora ścieramy na oczkach dużej tartki do dużej miski
- ziarna słonecznika prażymy i siekamy- dodajemy do kalafiora. 
- cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oleju na złoto (aż się skarmelizuje i będzie słodkawa- to moja propozycja- Marta po prostu ściara całą do masy, podobnie robi z czosnkiem- i ja też tak zrobiłam). Gdy cebula będzie gotowa, dodajemy ją do masy, czosnek ścieramy na małych oczkach, dodajemy wszystkie przyprawy, mąkę i mieszamy. 
- gotujemy kaszę jaglaną, najlepiej jak się trochę rozgotuje, świetnie poskleja wszystkie składniki. Gdy lekko przestygnie mieszamy z przyprawionym startym kalafiorem. 
- czystymi dłońmi formujemy kotlety i układamy je na blaszce wyłożonej papierem do piecznia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 25 minut. 
- kotlety możecie serwować z surówkami, sałatami, frytkami albo jak burgera w bułce. Jak macie chęć. Smacznego!

Przepis za Martą Dymek z Jadłonomi 

piątek, 8 lipca 2016

Czekoladowe ciasto z owocami i galaretką

Pyszne, wilgotne ciasto czekoladowe, owoce i galaretka. Letnie, owocowe i jeszcze z czekoladą. Pełnia szczęścia :) Ciasto nie jest trudne w przygotowaniu, ale z racji tego że warstwa czekoladowa musi być wystudzona, jego przygotowanie najlepiej rozłożyć na dwa dni. Wieczorem pierwszego dnia pieczemy ciasto i zostawiamy je do wystudzenia, drugiego wystarczy już tylko przygotować galaretkę zalać nią wybrane owoce. Znika szybciutko!


Składniki:
*ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki kakao
- 1/2 szklanki mleka
- 50 g gorzkiej czkekolady
- 2/3 szlanki cukru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszonej
- 1 jajo
- 1/4 szklanki oleju
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
* galaretka z owocami
- 500 g miksu owoców: u mnie czerwona porzeczka i czereśnie, ale świetnie pasują wiśnie, i porzeczka każdego rodzaju
- 2 galaretki wiśniowe


Wykonanie:
- mleko podgrzewamy i rozpuszczamy w nim czekoladę, studzimy
- jajo ucieramy z cukrem na puch
- wszystkie pozostałe suche składniki mieszamy ze sobą w misce i odstawiamy
- do utartej masy jajecznej, dodajemy olej, kwaśną śmietanę, wystudzone mleko z czkekoladą i mieszamy do połączenia. Powtałą masę przelewamy do suchych składników, mieszamy łyżką do połączenia
- ciasto przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do piecznia, wyrównujem i pieczemy w temperaturze 160 stopni przez około 30-35 minut. Ciasto urośnie z górką, którą po wystudzeniu możemy ściąć.
- odstawiamy ciasto do całkowitego wystudzenia
*etap II
- galaretki rozpuszczamy w 750 ml gorącej (ale nie wrzącej!) wody, odstawiamy aż lekko stężeje (zbyt płynna galaretka wsiąknie w ciasto, musi być wyraźnie gęsta- moja trochę za bardzo stężała, ale mi to nie przeszkadza, że ciasto nie ma idealnie gładkiego wykończenia ;) Gdy konsystencja jest już wyraźnie gęsta dodajemy przygotowane (wypestkowane) owoce, mieszamy i wykładamy na czekoladowe ciasto (wykorzystujemy formę w której się piekło). Odstawiamy do lodówki na kilka godzin aż galaretka ostatecznie stężeje. I już, smacznego!

* przepis z Moich Wypieków

środa, 6 lipca 2016

Kasza bulgur z warzywami i sosem tahini

Kolorowa, bardzo zdrowa i bardzo smaczna kasza. Mam ogromne zapasy różnych kasz, ale z czystego lenistwa zazwyczaj sięgam po makarony. Dla małej odmiany postanowiłam spróbować przygotować kaszę bulgur. I powiem Wam że jest bardzo pyszna. Dodatek batatów, cynamonu, kardamonu podkręca jej smak, ale myślę że kompozycja smaków jest bardzo w sumie neutralna i dla każdego :) Może trąci trochę egzotyką, ale raz na jakiś czas można pobawić się smakami, co by nasze podniebienie miało trochę nowych wrażeń :) Danie możecie potraktować jako sałatkę na ciepło, albo dodatek do innych dań, jak wolicie- kasza sama w sobie jest sycąca i świetnie się spisuje w roli samodzielnego dania.


składniki na 2 porcje:
- 3/4 szklanki kaszy bulgur
- jasna część pora
- 2 ząbki czosnku
- 2 garści liści buraka liściastego, albo jarmużu, albo szpinaku
- 1 średniej wielkości batat
- garść uprażonych pestek- u mnie ze słonecznika
* przyprawy:
- 2 łyżeczki kuminu
- sól, pieprz
- kardamon (ziarenka z jednego strączka)
- kawałek laski cynamonu
- 2 goździki
- 1 liść laurowy
- szczypta chili
* sos tahini
- 4 łyżki tahiny
- 4 łyżki soku z cytryny
- woda (około 1/4 szklanki)
- sól, pieprz
- 1 mały ząbek czosnku
-  łyżeczka miodu/syropu z agawy/ klonowego


Przygotowanie:
- batata obieramy i kroimy w kostkę podobnej wielkości. Polewamy oliwą, zmielonym kuminem i wstawiamy na około 20 minut do piekarnika
- pora kroimy w półplasterki i szklimy na oleju, pod koniec smażenia dodajemy posiekany czosnek i wybrane liście. Tak przygotowane warzywa doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy patelnie na bok
- kaszę bulgur gotujemy w osolonej wodzie w stosunku 1:2 (jeśli jest gruba, drobną w proporcji 1:1.5). Dodajemy kawałek kory cynamonu, liść laurowy, goździki, kardamon. Gotujemy przez około 8 minut, potem zdejmujemy kaszę z ognia, przykrywamy i odstawiamy na 20 minut aż wchłonie cały płyn.
- z gotowej kaszy wyławiamy liść laurowy, goździki, cynamon, dodajemy wcześniej przygotowanego pora z zieleniną, upieczonego batata. Doprawiamy sosem z tahiną (wszystkie składniki mieszamy razem), posypujemy ulubionym prażonymi pestkami. Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...