wtorek, 31 lipca 2012

Penne z pastą z cukinii, grilowaną cukinią i cytrynową piersią z kurczaka

Dość długa nazwa dania, i ciut dłuższe przygotowanie, ale wynagrodzi wam to smak tej pasty. Uwielbiam cukinie, młode chrupię na surowo, mają wspaniały smak, w szczycie sezonu kosztuje grosze a można z niej wyczarować tyle smacznych dań. Moja propozycja inspirowana przepisem znalezionym na Kwestii Smaku, jednak to w ogromnej mierze mój eksperyment kulinarny, przyznam że bardzo smaczny. Przygotowałam bardzo dużą porcję, spokojnie dla 4 głodnych osób. Polecam


Składniki:

- 400 g krótkiej pasty
- 700 g cukinii ( im mniejsze tym lepiej)
- 1 pomidor pozbawiony skórki, pestek
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 młodej ceubuli
- garść liści bazylii
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- 2 małe piersi z kurczaka
- sok z cytryny
- oregano ( kilka gałązek świeżego)
- jogurt grecki


Danie składa się z sosu z cukinii, grilowanych plastrów cukinii i piersi kurczaka zamarynowanej w soku cytryny.

- pierś z kurczaka: mięso kroimy w cienkie plastry, marynujemy sokiem z połowy cytryny, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy kilka gałązek oregano, odstawiamy na 15 minut do lodówki. Po tym czasie smażymy na patelni do momentu ścięcia się białka w mięsie- nie rumienimy, mięso będzie soczyste i miękkie i wystarczy :)
- sos: 500 g cukinii kroimy na cienkie plastry, doprawiamy oliwą, solą i pieprzem, grilujemy. Następnie do miseczki przekładamy zgrilowaną cukinie, dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, jogurt, liście bazylii i blendujemy wszystko do połączenia składników (sos może mieć grudki)
- cukinia grilowana: cukinię kroimy w cienkie plastry, skrapiamy oliwa, doprawiamy solą i pieprzem grilujemy na patelni
- pastę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu w dużej ilości osolonej wody
- pomidora pozbawiamy skórki, wykrawamy pestki i wodnisty miąższ, kroimy w kostkę
- w dużym rondlu łączymy składniki: sos z cukinii, grilowane plastry cukinii, pomidora i usmażoną pierś z kurczaka. Podgrzewamy. Ugotowaną pastę przekładamy do rondla i dokładnie łączymy z zielonym sosem. Makaron powinien być oblepiony sosem a nie w nim pływać!
Smacznego :))

Sernik na zimno z białą czekoladą i malinami

Pyszny letni sernik. Delikatny jak chmurka, obsypany owocami. Wybrałam maliny ale użyjcie owoców takich jakie lubicie. Przygotowanie zajmuje chwilę, najlepiej przespać czas oczekiwania i przygotować sernik wieczorem żeby cieszyć się jego smakiem już od rana dnia następnego. Przepis z niezawodnych Moich Wypieków


Przepis na tortownicę 23 cm
- 500 g twarogu na serniki
- 300 g białej czekolady
- 1 czubata łyżka żelatyny
- 150 ml śmietany kremówki
- ziarenka z jednej laski wanilii lub cukier z prawdziwa wanilią
- sok z połowy cytryny/ limonki ( dla ożywienia smaku- w oryginalnym przepisie nie ma tego składnika)
- 400 g owoców do dekoracji ( użyłam malin)





Przygotowanie:
- czekoladę roztapiamy ( uważamy żeby się nie przypaliła, w przypadku białej czekolady proces jest trochę trudniejszy niż w przypadku czekolady gorzkiej)
- żelatynę rozpuszczamy w minimalnej ilości wrzącej wody, zostawiamy do napęcznienia- przed samym użyciem podgrzewamy naczynie w którym się znajduje żeby mieszanka nabrała płynnej postaci
- śmietanę kremówkę ubijamy- nie musi być na super sztywno, może mieć postać delikatnej chmurki
- twaróg miksujemy z roztopioną białą czekoladą, ziarenkami wanilii ( cukrem waniliowym), sokiem z cytrusów (opcja). Miksujemy stopniowo żelatynę z masą; uważamy żeby nie powstały grudki, na koniec dodajemy ubitą śmietanę i mieszamy całość łopatką.
- Nasz przyszły sernik przekładamy do tortownicy, której dno wyłożone jest folią aluminiową, wyrównujemy powierzchnie i schładzamy przez noc w lodówce. Gotowy sernik dekorujemy owocami. Przechowujemy w lodówce.

czwartek, 26 lipca 2012

Fusilli z kurkami

Kolejna propozycja na szybki,  prosty i bardzo smaczny posiłek. Pasta z kurkami w śmietanowym sosie. Minimum składników maksimum smaku.


Składniki ( na 2 osoby):
- 200 g krótkiej pasty ( u mnie fusilli)
- 400 g kurek
- kubek (150ml) śmietany kremówki
- mała cebula
- 2 łyżki masła
- oliwa z oliwek
- natka pietruszki
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa


Przygotowanie:
- w dużym garnku wstawiamy mocno osoloną wodę i przygotowujemy makaron zgodnie z instrukcją
- cebulę drobno siekamy
- grzyby myjemy, oczyszczamy i osączamy do sucha na papierowym ręczniku.
- na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy grzyby, solimy i podsmażamy tak długo aż wyparuje prawie cały płyn zawarty w grzybach; w kolejnym kroku dodajemy masło, cebulkę i całość smażymy kilka minut. Na samym końcu dodajemy śmietankę, doprawiamy pieprzem i gałką muszkatołową. Gotowy sos łączymy z pastą, posypujemy natką pietruszki. Podajemy :) Smacznego!

czwartek, 19 lipca 2012

Ciasto drożdżowe z czerwoną porzeczką i truskawkami

Pyszne i proste do przygotowania. Zrobiło się chłodniej więc można śmiało odpalić piekarnik. Posmakuje nawet tym, którzy z ciast najbardziej lubią... pieczony boczek. Kwaśne owoce porzeczki, łagodzące smak słodkie truskawki. Całość obsypana cukrem pudrem. Polecam


Składniki:
- 3 szklanki mąki z lekką górką
- 3/4 szklanki mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 20 g świeżych drożdży
- 2 jaja
- 100 masła

Dodatkowo:

- 400 g czerwonej porzeczki
- 200 g truskawek
- cukier puder do obsypania po upieczeniu



Wykonanie:
- z letniego mleka ( 1/2 szklanki), łyżeczki cukru i drożdży przygotowujemy zaczyn; odstawiamy na 15 minut w oczekiwaniu aż drożdże zaczną żyć :)
- do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy cukier, zaczyn i zaczynamy wyrabiać: ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem; stopniowo dolewamy resztę letniego mleka, wbijamy jaja a na samym końcu dodajemy roztopione masło. Powinniśmy uzyskać elastyczne i gładkie ciasto. Miskę z wyrobionym ciastem odstawiamy do wyrośnięcia na około 1.5 godziny. Po tym czasie "odgazowujemy" ciasto, jeszcze raz krótko wyrabiamy, rozwałkowujemy na wielkość blaszki ( moja ma wymiar 33 x 21) i dajemy ciastu wyrosnąć. Na wierzchu układamy umyte i osuszone owoce czerwonej porzeczki, pokrojone na pół truskawki. Pieczemy w temp. 180 stopni przez około 35 minut. Przed wyjęciem z piekarnika warto sprawdzić patyczkiem czy jest już dopieczone w środku. Ostygnięte posypujemy cukrem pudrem.

wtorek, 17 lipca 2012

Ciasto z wiśniami

Proste, takie zwykłe, przepełnione wiśniami- do granic tolerancji. Posypane owocami i brązowym cukrem, który zapiekł się tworząc chrupiącą niby kruszonkę. Ciasto robimy bez użycia miksera, rzekłabym że ma charakter wypieku awaryjnego gdy goście już w drodze, jednak ja przygotowałam swoje w ramach regularnego podwieczorka. Jeśli chcecie mieć bardziej puszyste ciasto użyjcie tyle wiśni co w przepisie ( dałam 2 razy więcej- ucierpiał ciut wygląd, w żadnym wypadku smak). Nie jest słodkie, wyraźnie czuć kwaśne owoce. Takie jak lubię. Świetne do popołudniowej herbatki. Przepis znalazłam na kotlet.tv ( u mnie z małymi zmianami):


Składniki ( na keksówke 25 cm)
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki startej skórki z cytryny ( w oryginale jest kakao, jednak postanowiłam zamienić je na świeżość cytrusów)
- 3/4 szklanki mleka
- 1 jajo
- 1/4 szklanki oleju
- 1 szklanka wiśni
- kilka łyżek brązowego cukru (opcja)




Wykonanie:
- suche składniki mieszamy w miseczce
- w drugiej rozkłócamy jajko, mleko, olej; mieszamy z suchymi składnikami za pomocą łopatki lub łyżki
- do gotowego ciasta dodajemy 3/4 wiśni,
- ciasto przekładamy do formy wytłuszczonej i obsypanej bułką tartą; na wierzchu układamy wiśnie, posypujemy brązowym cukrem i bułką tartą ( wchłonie sok z wiśni, kruszonka będzie chrupka). Ciasto pieczemy w temp. 180 stopni przez około 40-50 minut- sprawdzamy patyczkiem czy jest upieczone. Studzimy. Jeśli wydaje się nam zbyt kwaskowate możemy posypać cukrem pudrem.

piątek, 13 lipca 2012

Brownies z malinami

Obok brownies nigdy nie mogę przejść obojętnie. To takie proste a jakże esencjonalne i smaczne ciasto no i trudno jest zepsuć. Piekę je z zegarkiem w ręku nie zważając że patyczek jest mokry ;)) Tym razem mocno czekoladowa wersja, inspirowałam się kilkoma przepisami m.in. stąd.


Składniki ( na blaszkę około 23x23cm)
- 300 g gorzkiej czekolady o zawarości minimum 60 % kakao
- 250 g masła
- 200 g dark muscovado
- 4 jaja
- 140 g mąki pszennej
- 50 g kakao
- 400 g malin




Wykonanie:
- pokrojone na mniejsze kawałki masło i połamaną czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej do otrzymania jednolitej w konsystencji masy czekoladowej
- jaja ubijam razem z cukrem na puszystą masę
- mąkę i kako przesiewam do miseczki i pozostawiam w pogotowiu
- przestudzoną masę czekoladową wlewam strumieniem do jaj, ciągle mieszając i następnie dodaję mieszaninę mąki i kako, całość mieszam do połaczenia składników;
- na sam koniec wsypuję połowę malin i delikatnie mieszam ciasto łopatką
- piekę w piekarniku nagrzanym do 160 stopni przez 20-25 minut
- przestudzone ciasto posypuję pozostałymi świeżymi malinami

czwartek, 12 lipca 2012

Fusilli z chorizo

Jedna z moich ulubionych wariacji makaronowych. Błyskawiczna w przygotowaniu i bardzo smaczna. Czas przygotowania posiłku nie powinien przekroczyć 30 minut ;)


Składniki ( na 2 osoby):
- 200 g makaronu fusilli lub innej krótkiej pasty
- puszka pomidorów
- kilka ząbków czosnku ( wedle uznania)
- 100 g chorizo pokrojonego w cienkie plastry
- papryczka chili ( opcja)
- sól i pieprz do smaku
- mała garść listków bazylii


Przygotowanie:
- wstawiamy garnek z mocno osoloną wodą na gaz i przygotowujemy makaron zgodnie z instrukcją
- w międzyczasie zabieramy się za  sos: posiekany czosnek podsmażamy na złoty kolor, następnie dodajemy chorizo i chili (jeśli z niej korzystamy) i podsmażamy aż plasterki kiełbasy będą chrupiące i ładnie zrumienione- często mieszamy, uważamy żeby czosnek się nie przypalił. Na końcu dodajemy pomidory, doprawiamy sos do smaku solą i pieprzem. Całość gotujemy około 10 minut, aż pomidory się rozpadną i zagęszczą sos. Przed dodaniem makaronu dodajemy listki bazylii. Całe danie podgrzewamy jeszcze kilka chwil na patelni i podajemy.


Kuchnia Bardzo Włoska 2012

wtorek, 10 lipca 2012

fusilli z bakłażanem i kaparami

Pysznie i prosto- to motto super książeczki z przepisami kuchni włoskiej. Przepisy zostały spisane przez Polkę, żonę Włocha z krwi i kości,  która gotowania i kuchni włoskiej uczyła się od podstaw od bratowej, przyjaciółek, koleżanek i sąsiadek Włoszek. Książka jest przecudnie napisana i wydana. Piękne kolorowe karty a co najważniejsze przepisy na proste i szybkie dania włoskie, które przygotujesz w 30 minut. Minimum składników maksimum smaku. W książce "Prosto i Presto" Anny Lucci znajdziecie przepisy na przystawki, pasty, pizze, desery. Bardzo Wam polecam tę pozycję :) Po wstępie przepis na makaron z bakłażanem i kaparami.


Składniki na dwie osoby:

- makaron świderki ( 200 g)
- średniej wielkości bakłażan
- 1 łyżka kaparów
- garść czarnych oliwek
- 2 ząbki czosnku
- bazylia
- oliwa
- sól, pieprz


Wykonanie:
- na oliwie podsmażamy posiekane ząbki czosnku;
- bakłażan kroimy w pół plastry lub kostkę, gdy czosnek będzie złotego koloru dodajemy bakłażan na patelnie i podsmażamy kilka minut aż zmięknie
- makaron gotujemy al dente w dużej ilości osolonej porządnie wody
- na koniec dodajemy kapary, oliwki, sos doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowany makaron odsączamy, przekładamy na patelnie, mieszamy z sosem. Podajemy posypany listkami bazyli.

Kuchnia Bardzo Włoska 2012

 przykładowe fotki z książki :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...